Mortgage nedir? Mortgage hakkında bilinmeyenler!

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
348 ZİYARETÇİ
  • İLAN SAHİBİ: Üye Olunuz
  • Fiyat: Üye Olunuz
  • TELEFON: Üye olunuz
  • SOSYAL MEDYA:

EMLAK BİLGİSİ

Günümüzde daha da yaygın bir şekilde kullanılıp yaygınlaşmaya başlayan MORTGAGE Yazılışıyla “mortgage”, okunuş şekliyle “morgıç”Türkiye’de bankalar tarafından müşterilerine sağlanan daire , ev kredisi anlamına gelmektedir.. Uzunca vadede düşük getirili kredi tüketimi imkanı sunan mortgage, herkesin konut sahibi olabilmesini özendiren bir sistemdir. Konut üstünde kuruluş edilen ipotek karşılığında tüketiciler düşük getiriyle, aylık ödemeler üzerinden 15 seneden 30 seneye civarı kredi kullanma avantajına sahip olurlar.

Mortgage, 2007’den itibaren konut kredisinin yerini meydan sistemdir.
Mortgage ile konut kredisi aralarında ne benzeri farklar meydana geldiği ile ilgili kafa karışıklığı yer almaktadır. 2007 senesinde yürürlüğe giren, konut finansmanı sisteminde değişim yapan Yasa gereğince, konut kredisi mortgage ismini almıştır. Mortgage, tüketiciye uzunca vadeli ve düşük faiz oranıyla kredi sunar. Faiz oranı değişken veya sabit olabilmektedir. Türkiye’de mortgage yalnızca bankalar aracılığıyla sağlanır.

Mortgage’da kullandırılan kredi karşılığında satın edinilen konut üstünde ipotek oluşturulur.
Bankalar, güvence amacıyla bizzat lehlerine konut üstünde ipotek kuruluş ederler. Güvence gösterilebilir bir konut olması şeklinde, alıcıların öğrenim, sıhhat, vs benzeri ferdi nakit gereksinimleri amacıyla de mortgage’dan yararlanmaları olasıdır. Ticari nitelikteki gayrimenkullerin üstünde ise ipotek oluşturulamaz. Mortgage verici banka, krediyi kullanan kişiye değil, satın edinilen evin satıcısına öder.

Mortgage ile konut sahibi olabilmek amacıyla % 25 peşinat gerekir.

Satın alacağınız konut amacıyla ekspertiz yapılır. SPK-BDDK lisanslı ekspertiz şirketlerinin belirleyeceği değerin % 75’ine civarı da mortgage kullanılabilir. Konutu satın almadan öncesinde ne civarı mortgage’dan yararlanabileceğinizi öğrenmek amacıyla bankalara gittikçe, ekspertiz istek etmeniz olasıdır.

bir’den pek mortgage’dan istifade etmek olasıdır.
Farklı konutlar amacıyla benzer banka veya çeşitli bankalardan bir’den pek mortgage’dan yararlanılabilir. Bunu kısıtlayan rastgele bir legal aranjman bulunmadığı amacıyla, krediyi kullandırırken banka yalnızca tediye gücünüze bakar.

Mortgage müracaatları tahmini 2-3 gündelik zaman içinde onaylanırlar.
Mortgage müracaatı çoğunlukla kefil gerektirmeyen, başvuru evraklarının bankaya sunulmasını takiben çabuk tamamlanan bir süreçtir. Bankanın müracaatı pozitif bulması şeklinde, banka aracılığıyla konuta ekspertiz sevk edilerek, ekspertiz raporunun kurulması sağlanır. Son kredi kararı bu rapora dayalı olarak aşağı yukarı 2-3 gün içinde verilir.

Mortgage, hem bir ferdi hem bir yaşamsal yarar imkanı sunan avantajlı bir sistemdir.
Mortgage; alıcıların kira öder benzeri kredi ödeyebilmelerini sağladığı ve kişileri konut sahibi olmaya teşvik ettiği amacıyla hem bir ferdi hem bir de yaşamsal refahı artırır. Elinizde bir konut satın almaya yetecek miktarda nakitinizin olmaması halinde, geleceğe dönük mevduat tarafından mortgage en avantajlı mevduat şekillerinden biridir.

 

İLAN HAKKINDA YORUM YAP

İLAN HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.